Činčilí trávící systém není zvyklý na kalorické směsky plné olejnatých semen, oříšků a sušeného ovoce. Ze stejného důvodu jsou nevhodné také lepené ovocné tyčinky. Nevhodným krmením docílíme toho, že činčila ztloustne a později zemře na selhání jater. Nesprávná strava také způsobuje neplodnost.

 

SENO - Hlavní stravou činčily je řádně usušené a uleželé seno (cca. 6 týdnů). Čerstvé seno způsobuje zdravotní problémy a může vést až k uhynu, může podporovat růst plísní, které způsobují průjem a chronické onemocnění trávicího traktu. Seno nikdy nenahrazujeme trávou. Občas můžeme dát jeden zvadlý lísteček pampelišky nebo jitrocelu. 

 

GRANULE -Činčilám dáváme speciální granule pro činčily (Nikdy ne pro králíky či jiné hlodavce.) které mají v sobě správné množství vitamínů a minerálů.

 

VODA - Činčila musí mít vodu neustále k dispozici a hlavně každý den čerstvou. Zvýšenou potřebu vody hlavně březí a kojící samičky. Velice důležitý je také přísun vody v letních dnech kdy jsou vysoké teploty. Nedostatek vody způsobuje dehydrataci a později dochází k úhynu zvířat. Na vodu je nejvhodnější napaječka.

 

BYLINKY - by měli být nesdílnou součástí činčilího jídelníčku. Jsou přírodním zdrojem vitamínů a minerálů. Bazalka, bodlák, citrónová tráva, čekanka, divizna velkokvětá, echinacea, goji, heřmánek, chmel, chrpa, ibišek, jetel, jitrocel, lípa, mateřídouška, meduňka, vojtěška, měsíšek lékařský, kontryhel, pampeliška, hluchavka bílá, listy jahodníku, maliníku, ostružiníku, sedmikráska, šalvěj, kopřiva, máta, růže, listy z rybízu, sléz.. Bylinky podávat pouze jako pamlsek nebo v případě potřeby jako lék.

 

DŘEVINY - Na okus dáváme čerstvé nebo sušené větvičky, siporex a nebo speciální minerální kamen. Můžeme občas v malé míře dát i suchý chléb (pro březí samice je suché pečivo nebezpečné). Vhodné větve jsou z jabloně, lísky, hrušně, břízy, topola a vrby.

 

PAMLSKY - podáváme činčilám velice opatrně, protože činčilky mají velice citlivé zažívání a tučné či sladké pamlsky po delší době způsobují smrt zvířete. Vhodným pamlskem jsou například šípky, borůvka, brusinka, brokolice, švestka, vinná réva, proso, cuketa, hrách, červená řepa, pšenice, bylinky, švestka, slunečnice,  sušená jablíčka, sušená mrkev, ovesné vločky, svatojánský chlebíček atd... Vyvarovat bychom se měli všech oříšků a mandlí, slunečnicových a dalších tučných semen a samozřejmě všech lidských pochoutek.

SENO Hlavní stravou činčily je řádně usušené a uleželé seno (cca. 6 týdnů). Čerstvé seno způsobuje zdravotní problémy a může vést až k uhynu, může podporovat růst plísní, které způsobují průjem a chronické onemocnění trávicího traktu. Seno nikdy nenahrazujeme trávou. Občas můžeme dát jeden zvadlý lísteček pampelišky nebo jitrocelu. 
GRANULE Činčilám dáváme speciální granule pro činčily (Nikdy ne pro králíky či jiné hlodavce.) které mají v sobě správné množství vitamínů a minerálů.
 
VODA Činčila musí mít vodu neustále k dispozici a hlavně každý den čerstvou. Zvýšenou potřebu vody hlavně březí a kojící samičky. Velice důležitý je také přísun vody v letních dnech kdy jsou vysoké teploty. Nedostatek vody způsobuje dehydrataci a později dochází k úhynu zvířat. Na vodu je nejvhodnější napaječka.
 
BYLINKY by měli být nesdílnou součástí činčilino jídelníčku. Jsou přírodním zdrojem vitamínů a minerálů. Kontryhel, jitrocel, pampeliška, hluchavka bílá, listy jahodníku, maliníku, ostružiníku, kopřiva, máta, meduňka, růže, listy z rybízu, sléz.. Bylinky podávat pouze jako pamlsek nebo v případě potřeby jako lék.
 
DŘEVINY Na okus dáváme čerstvé nebo sušené větvičky, siporex a nebo speciální minerální kamen. Můžeme občas v malé míře dát i suchý chléb (pro březí samice je suché pečivo nebezpečné). Vhodné větve jsou z jabloně, lísky, hrušně, břízy a vrby.
 
PAMLSKY podáváme činčilám velice opatrně, protože činčilky mají velice citlivé zažívání a tučné či sladké pamlsky po delší době způsobují smrt zvířete.
Vhodným pamlskem jsou například šípky, bylinky, sušená jablíčka, sušená mrkev, ovesné vločky, svatojánský chlebíček atd... Vyvarovat bychom se měli všech oříšků a mandlí, slunečnicových a dalších tučných semen a samozřejmě všech lidských pochoutek.